Mladí praktici doporučují očkování mladým! - ze dne 28.5.2021

Mladí praktici doporučují očkování mladým!

 

Od 26. 5. se k očkování mohou registrovat lidé nad 30 let. 

Často slyšíme, že se mladí lidé z různých důvodů očkovat nemusí. My si myslíme, že očkování je vhodné pro všechny. Zde přinášíme přehled důvodů proč.

 

1. Očkování prokazatelně chrání proti těžkému průběhu covid-19, minimalizuje riziko hospitalizace, úmrtí i komplikací onemocnění covid-19. Infekce u většiny pacientů sice probíhá jako lehká, i v našich ordinacích jsme však bohužel zaznamenali těžké průběhy a úmrtí. A to i u mladých a jinak zdravých osob. Rekonvalescence je po prodělané infekci delší, než je obvyklé u jiných respiračních infekcí a často přetrvávají různé symptomy i několik měsíců po prodělané infekci. Nehledě na to, že onemocnění velmi pravděpodobně může zanechat i dlouhodobé následky (např. plicní fibrózu, některé neurologické příznaky...). 

2. Očkováním chráníte své blízké. Tím, že neonemocníte, se významně snižuje riziko přenosu na více ohrožené osoby ve Vašem okolí.

3. Imunita navozená očkováním je bezpečně získaná a předvídatelná. Zatím se také zdá, že dlouhodobější než je tomu po prodělaném onemocnění (zvláště v případě mírných/bezpříznakových průběhů). Na základě dosavadního průběhu epidemie a hrozbě mutací se nelze domnívat, že již máme vyhráno. Prodělali-li jste covid-19, je doporučeno očkování v intervalu 3-6 měsíců po infekci.

4. Vakcíny, které se nyní používají, jsou bezpečné. Díky informacím z očkováním po celém světě již máme k dispozici dostatek  dat svědčících o obrovském benefitu očkování. Běžné nežádoucí reakce (především bolest v místě vpichu a chřipkovité příznaky trvající maximálně několik dní po aplikaci očkování) jsou dobře zvládnutelné i léčitelné. Jsou projevem toho, že váš imunitní systém zafungoval a vytváří si protilátky.

5. Očkování významně snižuje riziko přenosu i nakažení při styku s lidmi v MHD, na kulturních a sportovních akcích, ve zdravotnických, restauračních a sociálních zařízeních. Tím se snižuje pravděpodobnost dalších pandemických vln a lock downů. Bez očkování ve všech věkových kategoriích nikdy nedosáhneme dostatečně chráněné populace (ideálně 70%). 

6. Jako očkovaní nemusíte nastupovat do karantény po kontaktu s covid pozitivní osobou nemáte-li příznaky onemocnění. Také nemusíte být preventivně testováni tam, kde je test nyní vyžadován (v ČR nyní už 3 týdny po 1. dávce).

7. Očkování usnadňuje cestování. Po plném očkování obdržíte očkovací certifikát. Již nyní lze zobrazit na portálu očkování občana: https://ocko.uzis.cz/Account/Prihlaseni?ReturnUrl=%2F, je připravována mezinárodní verze.

 

Zdroje:
http://ordinacepokorna.cz/.../ockovani-proti-covid-19-v.../

https://www.gov.uk/.../one-dose-of-covid-19-vaccine-can....

https://www.thelancet.com/.../PIIS1473-3099(20.../fulltext

https://www.mediciproockovani.cz/

https://www.mzcr.cz/tiskove-centrum-mz/denni-prehled-dat-k-ockovani-proti-covid-19-k-25-5-2021/