Od dnešního dne se mohou do očkovacích center zaregistrovat miliony osob! Nemyslíme si, že je teď vhodná doba. Proč? - z 24.3.2021

24. 3. začíná možnost registrace pro osoby s chronickými chorobami (jejich výčet níže) bez ohledu na věk. Jak na to? Musíte mít kód od AMBULANTNÍHO SPECIALISTY, který vás pro danou chorobu sleduje. S sebou do centra pak musíte vzít poslední zprávu z vyšetření tímto lékařem.

Dle ministerstva zdravotnictví bylo k 23. 3. proti COVID-19 naočkováno 61,7 % osob věkové kategorie 80+ jednou dávkou (37,5 % oběma). Ve věkové kategorii 70–79 let jednou dávkou jen 33,4 % (2,5 % oběma). Podle údajů Národního registru zdrav. pracovníků bylo k 22. 3. naočkováno jen 60,9% lékařů a 48,6 % zdravotních sester. Ostatní zdravotní pracovníci byli naočkováni ze 40,5 %. Jsme tedy v situaci, kdy máme jen částečně proočkovánu populaci 80+ a zcela nedostatečně proočkovánu skupinu 70-79 i zdravotnické pracovníky.
Pacientů s vysokým tlakem je v ČR 2,5 milionu, s diabetem téměř milion, obezitou trpí kolem 20% dospělé populace. Tito všichni a mnozí další se od dnešního dne mohou registrovat do očkovacích center. Dostane se ještě na nejohroženější seniory, kteří dosud očkování nestihli?
A co když vás pro rizikovou chorobu (např. vysoký krevní tlak) léčí váš PL?
PL žádné kódy nedostanou. Musíte počkat, až dostane vakcíny a naočkuje vás ve své ordinaci. Kdy to bude? Nikdo neví.
Čím je PL aktivnější a nekomplikované diagnózy svým pacientům léčí sám (staá se o své pacienty komplexně, tím má těchto pacientů více a tím později budou všichni naočkováni. Množství pacientů, které má PL zaregistrované k očkování, zatím nehraje žádnou roli v množství vakcín dodávaných do jeho ordinace.
Závěr?
Váš PL neví, jestli je pro vás lepší se registrovat do očkovacího centra, nebo čekat na očkování u něj (ať už jste v kterékoliv skupině). Váš PL nemá žádný kód, který by vám umožnil se kamkoliv registrovat - prosíme, nevolejte mu kvůli tomu. Váš PL neví, kdy dostane vakcíny. Pokud chcete být očkováni u svého PL, jen mu tuto informaci sdělte a trpělivě čekejte. PL vás pozve sám. Naštěstí se do ordinací pomalu dostává i vakcína Moderna. Doufejme, že rychlost očkování opravdu poroste. A něco optimistického na závěr: praktici jsou mistři improvizace, buďte si tedy jisti, že přes všechna protivenství svým pacientům očkování seženou! #mladípraktici