EYFDM FORUM 2024 se konalo 12.-13.4.2024 v Techgate ve Vídni. Zúčastnilo se ho přes 260 účastníků z 33 různých zemí Evropy, nicméně nechyběli zde účastníci ani například ze Srí Lanky, Puerto Rica či Hongkongu. Konference byla koncipována formou workshopů, přednášek a lekcí. Záleželo čistě na preferencích účastníků, který blok navštíví. Této konferenci předcházela prekonferenční stáž v lékařských zařízeních v různých částech Rakouska. Přečtěte si postřehy českých zástupců.
V rámci stáže jsem měla možnost strávit 3 dny ve sdružené praxi v obci Neuzeug. Jednalo se o moderní zdravotnické centrum primární péče, kde působil tým 4 lékařů, doplněný o asistentky, zdravotní sestry, fyzioterapeuty, logopedku, dietoložku, sociální pracovnici a psycholožku.
Díky týmové práci byli lékaři pacientům dostupní denně od rána až do pozdních odpoledních hodin, přičemž každý lékař měl minimálně jeden den volna týdně, často i více. Důraz na rovnováhu mezi prací a osobním životem byl zřetelný.
V Rakousku praktici pečují nejen o dospělé, ale i o děti všech věkových kategorií. Pediatři jsou k dispozici, ale v omezeném počtu, takže děti navštěvují všeobecné praktiky a jsou k pediatrům odesílány pouze při komplikacích.
Významným plusem je propojení praktických lékařů s nemocnicemi a specialisty přes elektronický zdravotnický systém, který umožňuje okamžité nahlížení do lékařských zpráv a výsledků vyšetření. To eliminuje složité přepisování nebo skenování výsledků a spoléhání se na pacienta, zda nám výsledky doručí.
V Rakousku funguje obdoba e-receptu, kde jsou léky zasílány na elektronickou kartičku zdravotní pojišťovny. V praxi, kterou jsem navštívila, byl pacientům dostupný i infuzní stacionář, převazová místnost pro drobné chirurgické výkony a speciální izolační místnost pro rizikové infekční pacienty.
Celá stáž pro mě byla cennou zkušeností, která mi umožnila nahlédnout do fungování praxe v zahraničí. Velmi jsem ocenila přátelský a milý přístup zdravotníků i pacientů. Komunikovala jsem převážně anglicky, což nebyl problém ani pro lékaře, ani pro některé pacienty, kteří byli ochotni popisovat své potíže v angličtině.
Strávit čas ve společnosti motivovaných a inspirativních mladých praktických lékařů z celé Evropy bylo pro mě velmi příjemné. Fórum mě nabilo pozitivní energií a entusiasmem do další práce.
Tereza
V rámci prekonferenční stáže jsem strávila 3 dny ve sdružené praxi ve vesnici Sierndorf kousek od Vídně. Praxi tvořili 3 lékaři, kteří se střídali, aby pokryli dopolední i odpolední hodiny. Čtyřdenní pracovní týden je zde samozřejmostí. Tým doplňovalo několik sester a jiný zdravotnický personál, kteří zajišťovali chod praxe. Součástí byla odběrová, infuzní a převazová místnost, fyzioterapie, rehabilitace a další ordinace, kde se střídali odborníci.
Chod ordinace byl podobný jako u nás, ale s několika rozdíly. Líbila se mi elektronická dokumentace a jejich HausApotheke – lékárna, kterou vlastnili lékaři. Rakouští lékaři také častěji objednávají pacienty na zobrazovací vyšetření, jako je CT nebo MR, což zrychluje a zefektivňuje diagnostiku.
Zajímavou zkušeností byla historka s polskou pacientkou. Když jsme se s doktorem snažili dorozumět, zjistila jsem, že pacientka rozumí česky. Rozhovor probíhal tak, že doktor se ptal německy, já překládala do češtiny, pacientka odpovídala polsky a já to převáděla do angličtiny pro doktora.
Po stáži jsem se přesunula na konferenci. Zaujal mě workshop o péči o pacienty, kteří zažili trauma, kde jsme se učili trauma identifikovat a diskutovali o jeho vlivu a potenciální psychosomatizaci. Důraz byl kladen na empatický přístup a snahu vyhnout se opakované traumatizaci pacienta.
Celá stáž a konference byly velmi inspirativní a plné skvělých zážitků, ze kterých budu čerpat energii do další konference. Děkuji za tuto možnost!
KZ
Velice mě bavilo interaktivní pojetí konference, bylo to pro mě něco nového. Zvláště workshopy mi přišly velice zajímavé. Osobně mě nejvíce zaujal workshop na téma traumatizovaného pacienta a jak s ním komunikovat. V České republice jsem se s ničím takovým nesetkala. Hlavní poselství tohoto workshopu bylo vytvoření bezpečného prostředí v ordinaci, kde se pacient může svěřit a my mu můžeme pomoci podniknout další kroky.
Líbilo se mi, že jsme se na většině workshopů rozdělili do menších mezinárodních skupin a probírali jedno téma či určitý problém, který řeší všichni praktici. Diskutovali jsme, jak k těmto problémům přistupujeme v různých zemích.
Konferenci hodnotím jako velmi cennou zkušenost, nejen kvůli medicínskému přínosu, ale také díky inspirativním a motivovaným praktikům z celé Evropy, kteří chtějí skutečně pomáhat a přispívat ke zvyšování zdraví své komunity.
Natálie
Nejčastěji diskutovanými tématy konference byly využití ultrazvuku v praxi VPL a work-life balance. Dánská kolegyně sdílela zajímavé zkušenosti týkající se pracovních skupin, které implementují ultrazvuk do doporučených postupů a legislativy – více než 30 % dánských ordinací VPL disponuje ultrazvukem.
Vídní také rezonovalo již zmíněné nemedicínské téma, byť taktéž klíčové: psychika lékaře, work-life balance. Stále větší část odborné veřejnosti si uvědomuje důležitost duševního zdraví, což v konečném důsledku vede ke spokojenějším pacientům.
Celou konferenci hodnotím velmi pozitivně. Je to událost, kdy máme možnost setkat se osobně se zahraničními kolegy a neformálně vyměnit zkušenosti, zároveň tato akce byla přehlídkou pestré palety témat, která řešíme ve své každodenní praxi a nebo naopak ta, která jsou raritnější, ale neméně významná.
Tomáš