Ve dnech 25. - 28. 9. 2024 jsme se zúčastnily mezinárodní konference pro Praktické lékaře WONCA Europe 2024 v Dublinu, což pro nás, mladé praktičky z Brna, znamenalo první zahraniční vzdělávací akci. Zatímco počasí v Dublinu bylo nevlídné, atmosféra na konferenci byla pozitivní a přátelská. Hned první dobrý dojem udělala moderní prosklená budova kongresového centra při řece Liffey, z jejíž pater byl exkluzivní výhled na moderní část města, včetně mostu Samuela Becketta od světoznámého architekta Calatravy. Bohatý program konference probíhal souběžně v mnoha sálech, takže bylo někdy těžké zvolit nejzajímavější část programu.
Celou konferencí rezonovala témata telemedicíny, použití umělé inteligence ve zdravotnictví, ekologie a celkově inovace v oblasti našeho oboru. Stěžejními body bylo několik hlavních přednášek od vyzvaných odborníků. Nejvíce nás oslovila přednáška doktora Tomase Zapatos-Lopeze zabývající se personální krizí ve zdravotnictví napříč Evropou i celým světem. Vyslechly jsme sympozium společnosti Medscape zabývající se moderní léčbou obezity a kardiovaskulárních onemocnění. Podpořily jsme naši kolegyni doktorku Hanu Referovou na workshopu zabývajícím se ageismem. Tento workshop byl jednou z mnoha skvělých příležitostí k interakci a plodné debatě se zahraničními kolegy. Během kongresu jsme vyslechly také mnoho krátkých sdělení týkajících se výzkumných projektů, která zpracovali mladí kolegové v rámci postgraduálního vzdělávání. Překvapivé informace představil francouzský kolega doktor Emmanuel Prothon, ve své přednášce uvedl, že jedna návštěva u PL má stejnou uhlíkovou stopu jako 150km dlouhá cesta osobním automobilem na benzinový pohon, což se rovná 32kg CO2. Snížení ekologického dopadu a zároveň přínos pro pacienty má mimojiné redukce nadměrné preskripce léků (tzv.depriscribing), proto se tímto tématem zabývalo hned několik přednášek a workshopů. Velmi praktické informace do každodenní praxe nám přinesl workshop týkající se bolesti hlavy pod vedením expertů z Velké Británie, Irska a Polska. Na specifika ženské výživy a zdraví poukázal hravou formou hlasovací aplikace tým mladých kolegyň převážně ze Španělska a Portugalska. S ostatními českými kolegy, s kterými jsme se na konferenci setkaly, jsme se shodli, že české praktické lékařství je v celosvětovém srovnání na výborné úrovni, a co se týče například vybavenosti ordinací (POCT metody, POCUS apod.), patříme dokonce mezi světovou špičku. Společenským vrcholem konference byla poté večeře spojená s prohlídkou legendárního pivovaru Guinness, který je nedílnou součástí Irské kultury.
Z irské metropole jsme odjely plny nově nabitých vědomostí a nadšení do práce a těšíme se jak na jejich uplatnění v naší každodenní praxi, tak na nadcházející mezinárodní WONCA akce.